Účinnost solárních panelů v zimě rozhodně není nulová. Vyplatí se jejich provoz v chladném počasí?
Představujete si, že solární panely jsou účinné především v období, kdy za okny silně svítí slunce? Pravdou ovšem zůstává, že solární panely skvěle fungují i v zimě, jelikož využívají světelnou složku slunečního záření. Pojďme se podrobněji podívat na to, jak funguje solární panel v chladném počasí.
Jak funguje solární panel nejen v zimě
Solární panely fungují na poměrně jednoduchém principu. Jsou tvořeny jednotlivými solárními (neboli fotovoltaickými) články, které přeměňují elektromagnetickou energii světla v elektrickou energii.
Při své práci využívají solární panely světelnou složku slunečního záření. Díky tomu mohou vyrábět elektřinu i v případě, že je opravdu chladno nebo je světlo rozptýlené kvůli vyšší oblačnosti.
Rozptýlené světelné paprsky přitom nejsou doménou pouze chladných měsíců. Vznikají i v opravdu teplých měsících, kdy je obloha zcela jasná. Pokud by tomu tak nebylo, tak bychom ve stínu prakticky nic neviděli.
Solární panely tedy využívají i tento zdroj světla. Na druhou stranu jsou však schopny z něj vyrobit pouze omezené množství elektrické energie.
Orientace a sklon solárních panelů je důležitá
Při výrobě elektřiny prostřednictvím solárních panelů hraje velkou roli jejich orientace a sklon. Platí, že vůbec největší intenzitu mají sluneční paprsky v létě v pravé poledne. Vzhledem k tomu se lidé mohou domnívat, že je ideální solární panely nainstalovat ve vodorovné poloze. V praxi to však funguje trochu jinak.
Solární panel by měl být orientovaný na vhodnou světovou stranu a mít nastavený sklon zhruba 30 stupňů. Díky tomu je výroba elektrické energie optimalizovaná v průběhu celého roku a vy ze solárních panelů vytěžíte opravdu maximum.
Pokud jste někdy viděli prostranství plné solárních panelů, pravděpodobně jste si tohoto faktu všimli. Jednotlivé panely jsou zde totiž umístěny pod již zmíněným úhlem, který podporuje jejich maximální efektivitu.
Solární panely je nutné udržovat
V zimních měsících je dále nutné myslet na pravidelnou údržbu solárních panelů. Vzhledem k jejich mírnému sklonu a hladkému povrchu na nich obvykle sníh neulpívá, ale sklouzne dolů.
Pokud se na nich drží námraza nebo nejrůznější nečistoty, je třeba solární panely čas od času očistit. Právě díky tomu totiž podpoříte jejich účinnost i v chladnějším počasí.
Vsaďte na veřejné solární osvětlení
Veřejné solární lampy se těší čím dál větší oblibě, jelikož umožňují naprogramování osvětlení na všechna roční období zvlášť. Zároveň si u nich sami majitelé mohou určit, jak mají lampy svítit a zda mají například v některých konkrétních úsecích produkovat větší množství světla.
Solární lampy přitom pracují se zabudovaným solárním panelem, u kterého je nutné myslet na správnou orientaci. Zároveň je třeba nezapomínat na již zmíněnou pravidelnou údržbu, kterou mohou v obcích zajišťovat pracovníci údržby.
Za nespornou výhodu tohoto způsobu osvětlení lze přitom jednoznačně považovat skutečnost, že s ním nejsou spojeny žádné provozní náklady. Lampy nejsou závislé na zdroji síťového napětí a jedná se proto o ideální řešení do míst, kde řešíte potíže s přípojením ke klasickému rozvodu veřejného osvětlení.